05/23/2018 - چهارشنبه 2 خرداد 1397
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
دکتر کاظم غلامی مهتاج:
معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری به نوعی حوزه فکری سازمان آتش نشانی است
image
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در گفتگویی با روابط عمومی این سازمان، مهمترین اقدامات و فعالیت های این معاونت را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه خبری 125، دکتر کاظم غلامی مهتاج با اشاره به اینکه این معاونت به نوعی حوزه فکری سازمان محسوب می شود، در خصوص بخش های مختلف این حوزه، تصریح کرد: معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری این سازمان از 5 اداره تشکیل شده است به همین دلیل این حوزه از تنوع کاری برخوردار است.
وی افزود: ساختار این معاونت شامل: آمار و ارزیابی عملکرد، برنامه ریزی، بودجه و اعتبارات، پژوهش و مطالعات بهبود سیستم ها و روش ها است که هریک دارای وظایف مشخص و مجزایی هستند.
دکتر غلامی درباره وظایف کلی اداره آمار و ارزیابی عملکرد این معاونت ابراز داشت: یکی از اقدامات مهم این اداره جمع آوری آمار عملیات ها و ارائه آن به حوزه های داخلی سازمان و یا برون سازمان مانند شهرداری، شورای شهر تهران و... است که این آمارها شامل آمار مستمر ماهانه، سه ماهه، فصلی، 6 ماهه، سالانه و آمار موردی است که درباره حوادث و آتش سوزی های خاص تهیه می شود.
وی انجام نظرسنجی از شهروندان درخصوص نحوه امدادرسانی نیروهای آتش نشانی در حوادث و ثبت نتایج آن را از دیگر اقدامات این اداره ذکر کرد و افزود: یکی از کارهای جدید این اداره طرح اجماع آماری است که از سال 96 شروع شده است که همانند سامانه عملیات، اطلاعات و فعالیت های معاونت های مختلف سازمان طبق چک لیست های ارائه شده به این حوزه ها با همکاری آنها هرماهه آمارگیری می شود که با ایجاد سامانه ای درآینده نزدیک، درآن قرار داده می شود.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان تشکیل "کمیته تحلیل آماری" را از دیگر کارهای جدید این اداره عنوان کرد و گفت: دراین کمیته که اعضای آن، مدیران و کارشناسان معاونت ها هستند، آمارها به خصوص آمارهای حوادث و آتش سوزی ها مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد تا اقدامات پیشگیرانه آن برنامه ریزی و اجرایی شود.البته این کار با استقبال حوزه عملیات روبروشده و این کمیته ها در مناطق 8 گانه عملیات هم به منظور بررسی آمارهای منطقه ای ایجاد شده است.
وی ارزیابی ایستگاه ها و مناطق عملیاتی به روش AHP را از دیگر کارهای جدید اداره آمار اعلام کرد و یادآورشد: درارزیابی های گذشته زمان رسیدن به محل حریق و حادثه ملاک عمل بود که با این روش 17 معیار درنظر گرفته می شود، به همین خاطر نتیجه این کار واقعی تر بوده و از کارایی بالا یی برخوردار است.
دکتر غلامی درخصوص وظایف واحد پژوهش و مطالعات این معاونت اظهار داشت: از یک سال پیش که مسئولیت این معاونت را عهده دار شدم به دنبال این موضوع بودم که واحد پژوهش را با نظر مساعد مدیرعامل محترم سازمان به حوزه R&D یعنی تحقیق و توسعه تبدیل کنیم.اگر ما بخواهیم پیشرفته تر نگاه کنیم R&D می تواند پایه خیلی از تصمیمات را در سازمان ایجاد کند.
وی با اشاره به ضعیف و ناکارا بودن پژوهش ها در این سازمان، گفت: تاکنون دراین حوزه هیچ کار پژوهشی انجام نمی شده و فقط یک سری هماهنگی ها صورت گرفته، درحالی که پژوهش درهرسازمان و نهادی، موتور محرکه ای است برای حرکت دهی به مجموعه سازمانی.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان تعامل با مرکز مطالعات شهرداری تهران و احصاء نیازهای پژوهشی را از دیگر کارهای واحد پژوهش و مطالعات این سازمان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر یکی از اولویت های پژوهشی سازمان S.O.P های عملیاتی است که آن را برای انجام تحقیقات لازم به مرکز مطالعات شهرداری تهران نیز گزارش کرده ایم.
وی در خصوص تعریف S.O.P اظهارداشت: S.O.P یا روش های عملیات استاندارد(Standard Operation Procedures) به زبان ساده S.O.P یعنی مستند سازی و قانونمند سازی هرگونه فعالیت تئوری و عملی نیروهای امدادی، خدماتی و... و به مفهوم خاص در شاخه معاونت عملیات سازمان آتش نشانی یعنی بکارگیری تدابیر راهبردی و اتخاذ روش های تاکتیکی استاندارد در زمینه های: آموزش، تمرینات، مانورها، تجهیزات، آماده بکار بودن نیرو، فرماندهی و کنترل حریق و حادثه و سایر موارد مربوطه.
کاظم غلامی جمع آوری ایده های نو از پرسنل و ارائه آن به مدیرعامل سازمان وهمچنین انجام هماهنگی های امور پژوهشی دانشگاهیان و دانشجویان را از دیگر کارهای واحد پژوهش و مطالعات این حوزه ذکرکرد ویادآور شد: یکی از هدف نهایی مان این است که تلاش می کنیم واحد پژوهش، به نوعی R&D سازمان یعنی تحقیق و توسعه سازمان شود که امیدوارم این کار بزودی محقق شود.
وی تدوین نظام جامع پژوهش سازمان را یکی از طرح های در دست کار این حوزه دانست و اضافه کرد: دراین راستا یکی از کارهایی که ازاین به بعد دراین حوزه اعمال می شود ترجمه هدفمند متون است و همچنین سعی می کنیم با استفاده از اسناد کشورهای دیگر مجموعه ای از استاندارد های مختلف شامل نیروی انسانی، تجهیزات و ایستگاه ها تهیه کنیم که امید است در سال 97 مجموعه جامعی از استاندارد ها نگارش شود.
دکتر غلامی همچنین اعلام کرد که یکی دیگر از کارهای ترجمه ای در دست اقدام، ترجمه "سند راهبردی شهر لندن" است که تقریبا درمرحله نهایی قرار دارد و بزودی دردسترس علاقمندان گذاشته خواهد شد.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان در مورد واحد بودجه و اعتبارات این حوزه ابراز داشت: این اداره به گونه ای کاری یکنواخت و معمول دارد، از جمله کارهای این بخش دفاع از بودجه سازمان و به تصویب رساندن آن در شهرداری و نیز نظارت کامل بر نحوه هزینه های جاری و سرمایه ای است.
وی اضافه کرد: بنا به دستور آقای داوری مدیرعامل سازمان از ابتدای سال جاری(97) با ایجاد "سامانه فاینانس"به منظور شفاف سازی، تمامی هزینه ها و منابع آن باید دراین سامانه ثبت شود که دراین راستا واحد بودجه و اعتبارات توسط یکی اززیرمجموعه هایش بنام "واحد کنترل پروژه" به طور منظم و مستمر بر این موضوع نظارت کامل دارد.
دکتر غلامی تاکید کرد: یکی از امور مهمی که توسط واحد بودجه و اعتبارات انجام می شود پیگیری مصوبه دریافت بهای خدمات ایمنی است که قرار است در قالب فیش های ارسالی به درب منازل شهروندان صورت گیرد. البته این کار از سال گذشته شروع شد ولی به دلیل عدم هماهنگی لازم درمجموعه شهرداری، اجرای این مصوبه به نتیجه مثبتی نرسید که امیداست این کار به نحوی پیش برود که درانتهای سال جاری نتیجه ی مطلوب حاصل شود.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری این سازمان یکی دیگر از واحدهای این معاونت را " اداره بهبود سیستم ها و روش ها " بیان کرد و گفت: یکی ازاصلی ترین کارهایی که باید در سازمان انجام شود، شناسایی و تدوین فرآیند ها در سازمان است که تاکنون مغفول مانده است. به همین خاطر فرآیند کارهای هربخش از سازمان باید مدون، نگارش و تصویب نهایی شود تا این امور به صورت سیستماتیک انجام شود و دیگر با تصمیمات شخصی تغییری در این سیستم ها ایجاد نشود.
وی یکی از وظایف اداره بهبود سیستم ها و روش ها، تهیه شناسنامه ی فرآیند های سازمانی عنوان کرد و افزود: برای انجام این کار باید هر فرآیند ارزیابی شود تا پس از مشخص شدن عیب و ایراد های آن، نسبت به اصلاح روش ها اقدام شود که خوشبختانه با مساعدت مدیرعامل محترم سازمان در سال 97 این کار به صورت جدی شروع می شود، هرچند این کار زمان بر است ولی به هرحال اجرای آن می تواند در توسعه سازمان و بهبود روش های سازمانی یاری دهنده باشد.
دکتر غلامی مهتاج در ادامه صحبت هایش به واحد تشکیلات که زیر مجموعه اداره بهبود سیستم ها و روش ها است اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: یکی از دغدغه های سازمانی چه در حوزه عملیات و چه در سایر حوزه های مختلف این سازمان، ساختار فعلی سازمان است که به علت وجود نواقص درساختاریا چارت سازمانی، مشکلاتی را ایجاد کرده و نیاز به اصلاح دارد تا آن چابکی سازمان را برای رسیدن به اهداف سازمانی بهتر تامین کند.
وی ادامه داد: به همین خاطر واحد تشکیلات که پیگیر این موضوع است با استفاده از مشاورین این سازمان و با هماهنگی با اداره تشکیلات شهرداری درتلاش برای برطرف کردن این نواقص است تا یک ساختارجدید و مناسبی برای همه بخش های سازمانی تدوین و تنظیم شود.
وی درخصوص فعالیت های واحد برنامه ریزی این معاونت نیز ابرازداشت: بنا به تاکید مدیرعامل سازمان، همه امور سازمانی باید براساس برنامه انجام شود و هیچ اقدامی درسازمان نباید خارج از برنامه های تعریف شده ی بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت صورت گیرد.درهمین راستا واحد برنامه ریزی طی سنوات گذشته به تدوین سند راهبردی سازمان تا افق 1404 اقدام کرد که به دلیل گذشت زمان و تغییرات ایجاد شده، این سند مورد بازنگری قرار گرفت که هم اکنون در مرحله نهایی است و انشالله پس از تکمیل و آماده شدن آن برای ارائه به هیئت مدیره سازمان به منظورانجام تصویب نهایی، این کار در اردی بهشت امسال انجام خواهد شد.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان یکی دیگر از کارهای واحد برنامه ریزی را پیگیری تمامی امور سازمانی مرتبط با برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران اعلام کرد و گفت: به همین منظور با شرکت در جلسات کمیته ایمنی و مدیریت بحران تلاش می کنیم این برنامه را به سمت و سویی حرکت دهیم که برنامه 5 ساله سوم بتواند به عنوان سند فرادستی برای ارتقای سازمان یاری دهنده بوده و بتوانیم کارهای بهتری را انجام دهیم.
وی تصریح کرد: واحد دیگری که درمجموعه معاونت برنامه ریزی فعالیت می کند واحد پیگیری مصوبات و امور شورا است که پیگیری مصوبات شورای اسلامی شهر تهران را برعهده دارد و پاسخ گویی به مطالبات و تذکرهای اعضای محترم شورا را دنبال می کند.
دکتر غلامی مهتاج درخاتمه به دوکار اصلی و اساسی که دراین حوزه انجام شده، اشاره کرد و اظهار داشت: بنا به دستور و تاکید مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران دو طرح مهم "هوشمند سازی این سازمان" و "مدیریت دانش" هم اکنون درحال پیاده سازی است که در صورت اجرای آن سبب چابک سازی سازمان و ارتقای سرعت عمل نیروها در عملیات ها خواهد شد.
وی درمورد اهمیت مدیریت دانش در سازمان خاطرنشان کرد: سامانه ای درقالب مدیریت دانش ایجاد می شود که افراد به خصوص نیروهای باتجربه و متخصص عملیاتی بتوانند دانش آتش نشانی خود را مکتوب کرده و در این سامانه قرار دهند تا این دانش همواره در دسترس دیگران باشد و زمینه استفاده از این دانش در برنامه های اجرایی و مدیریت سازمان فراهم شود، البته دراین میان با مذاکراتی که با انجمن مدیریت دانش کشور داشته ایم قرار است با همکاری آنان این کار را بزودی به نتیجه برسانیم.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری، با اشاره به واحد فن آوری اطلاعات و ارتباطات که پنجمین اداره این حوزه محسوب می شود، تاکید کرد: واحد فن آوری اطلاعات واحد بسیار مهم و تاثیرگذار در این سازمان است که به دلیل نوع فعالیت آن در راستای هوشمند سازی و استفاده از فن آوری های نو از اهمیت زیادی در مجموعه سازمان برخوردار است که درحال حاضر بنا به صلاحدید سازمانی از زیر مجموعه این معاونت خارج شده و تحت پوشش حوزه ی عملیات سازمان مشغول فعالیت است.
print
1397/2/11 14:3:0
تعداد مشاهده:  1016
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد