10/23/2019 - چهارشنبه 1 آبان 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
با حضور رئیس کمیسیون شورای شهر تهران و اهالی محله قیطریه؛
printساخت ایستگاه جدید آتش نشانی در محله قیطریه تهران کلنگ زنی شد
image
آیین کلنگ زنی ایستگاه جدید آتش نشانی پایتخت در خیابان صفای قیطریه صبح امروز با حضور رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی، شهردار منطقه یک و نیز مدیر عامل آتش نشانی تهران برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری 125، در مراسم کلنگ زنی معاونین و مدیران شهرداری منطقه یک شهردار ناحیه و اعضای شورایاری این منطقه، جمعی از مدیران عملیات و مشاورمدیریت سازمان آتش نشانی و مدیران ارشد این منطقه شهرداری، خانواده شهدا و همچنین تعدادی از ساکنان محله قیطریه حضور داشتند.
زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران درمراسم کلنگ زنی ایستگاه جدید آتش نشانی گفت: احداث این ایستگاه می تواند اطمینان و آرامش را برای شهروندان این محله و اطراف ایجاد کند که اگر دچار مشکل شوند با کمک آتش نشان ها حل شود.
وی با تاکید براین نکته که با بالابردن کیفیت زندگی مردم ما باید بتوانیم رضایت مردم را فراهم کنیم، افزود: یکی از همین مقولات، خدمات رسانی در زمانی که آتش سوزی رخ می دهد، است
دکتر صدراعظم نوری خاطر نشان کرد: هرچقدر دسترسی به ایستگاه ها نزدیک تر باشد خدمات رسانی زودتر و سریع تر می شود که همین باعث کاهش خسارات مالی و جانی می شود.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به این که نبود زمین دراین منطقه شرایط را برای احداث ایستگاه های جدید با مشکل مواجه کرده است، تاکید کرد: درست است که ایستگاه، خدمات فراهم می کند ولی نباید موجب ایجاد مزاحمت برای اهالی و شهروندان کند.
وی نگاه شورا ی شهر به سازمان آتش نشانی را همواره مثبت و حمایتی خواند و گفت: با توجه به اهمیت آتش نشانی برای شهر تهران و تخصصی بودن شغل آتش نشانی، درسال گذشته بالغ بریک میلیون و ششصد میلیون یورو به این سازمان اختصاص داده شد تا نسبت به تامین نیازهای تجهیزاتی خود از جمله نردبان های بلند آتش نشانی که بسیار گران قیمت نیز است، اقدام کند.
وی در ادامه اظهار داشت: شورا تمام تلاش خود را کرده که سازمان آتش نشانی بتواند مجهزتر، خدمات اش را به شهروندان ارائه بدهد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی یادآور شد: درحال حاضر سازمان آتش نشانی تهران دارای 131 ایستگاه است و یک ایستگاه در حال تعمیر و 4 ایستگاه نیز در دست ساخت است که ایستگاه جدید قیطریه یکی از آنهاست.
وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که ما بتوانیم خدمات بهتری را به شهروندان ارائه کنیم.
مهندس سید حمید موسوی شهردار منطقه یک شهرداری تهران نیز طی سخنانی در این مراسم یکی از سیاستهای دوره های جدید مدیریت شهری را ارتقا ضریب ایمنی منطقه اعلام کرد و گفت: دراین راستا فعالیت های گسترده ای دراین منطقه صورت گرفت که شناسایی گود های پرخطر و نیز ساختمان های بلند مرتبه ی نا ایمن از این موضوعات بود که در دستور کار قرار گرفت.
وی دسترسی همکاران آتش نشان به محل حادثه را از دیگر مباحث مهم در این منطقه دانست و افزود: در شهر تهران به طور میانگین 4 دقیقه و 13 ثانیه زمان لازم است برای رسیدن به مکان حادثه که این زمان در منطقه یک به دلیل مشکلات ترافیکی بیشتر بوده و تقریبا 4 دقیقه و 40 ثانیه است.
مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران نیز دراین مراسم در خصوص مدت زمان اعزام نیروهای آتش نشانی به محل حوادث در سطح شهر تهران گفت: میانگین زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی به محل حادثه 4 دقیقه و 13 ثانیه است که البته این، همه ی آن فرآیند نیست.
وی افزود: دراین رابطه، چیزی که در دنیا به عنوان زمان پاسخ گویی مطرح می شود، شامل دو مرحله ی تماس شهروندان با آتش نشانی و مدت زمان برای رد و بدل شدن اطلاعات بین شهروندان و سامانه 125 و همچنین مدت زمان مورد نیاز سازمان برای آماده شدن نیروها و خارج شدن از درب ایستگاه است که استاندارد جهانی برای هرکدام یک دقیقه تعریف شده و جمعا دو دقیقه است.
داوری ادامه داد: این دو موضوع استاندارد مربوط به کار آتش نشانی است که خوشبختانه لازم است اعلام کنم که ما دراین خصوص درشرایط بسیار خوبی هستیم زیرا این فرآیندها در سازمان آتش نشانی به سرعت رخ می دهد به طوری که این دو فرآیند کمتر از دو دقیقه استاندارد بوده و زمانی در حدود یک ونیم دقیقه طول می کشد
مدیر عامل آتش نشانی یکی از مشکلات عمده در شهر تهران را کشف دیرهنگام حریق ها توسط شهروندان ذکر کرد و افزود: در همه مکان ها از تجاری گرفته تا مسکونی، وقتی که از حادثه دیدگان پرسیده می شود که چه طور متوجه حریق شدید، اغلب می گویند که بیشتر با استشمام بوی دود و یا شکستن صدای شیشه و مشاهده شعله، متوجه آتش سوزی شده اند و دراین خصوص کمتر می گویند که با شنیدن صدای آژیر خطر از این حادثه با خبر شده اند، به همین خاطر این موضوع همواره یکی از نگرانی های سازمان است.
وی با اشاره به زمان رسیدن آتش نشانان به محل حادثه در منطقه یک، ابراز داشت: شرایط ترافیکی منطقه یک، خیلی خاص است و ما دراین نقطه از شهر بسیار نگرانیم، چون دراین منطقه با توجه به کمبود زمین برای ساخت ایستگاه با مشکل مواجه هستیم به همین خاطر زمان رسیدن نسبت به دیگر نقاط کمی بیشتر است که در صورت احداث ایستگاه های جدید، امید است مدت زمان رسیدن دراین منطقه نیز ارتقا یابد.
داوری اضافه کرد: البته استاندارد های آتش نشانی برای ساخت ایستگاه، قطعات بزرگ زمین است چون آتش نشانان زندگی خاصی دارند و نیاز به تمرین و یک سری فعالیت دارند اما به هرصورت آن حس مسئولیت و وظیفه اجتماعی که به عهده آتش نشانی است، این را می طلبد که ما بناچار از استاندارد ها عدول کرده و زمین های کوچکتررا انتخاب کنیم و این تنها جای شهرنیست که این کار را انجام دادیم چرا که در جاهای دیگر هم مجبور به انجام این کار شدیم.
وی اعلام کرد: من به شهروندان اطمینان می هم که وجود یک ایستگاه آتش نشانی در محله شان می تواند موجب آسایش بیشترآنان شود و همچنین قول می دهم که نوع ساخت ایستگاه ها را طوری طراحی کنیم که مزاحمت چندانی برای محله ایجاد نکند.
مدیر عامل آتش نشانی با اشاره به این که وجود یک ایستگاه آتش نشانی فقط برای آتش سوزی نیست، افزود: امروزه آتش نشان ها ماموریت های زیادی را به عهده دارند، قطعا آموزش های شهروندی یکی از دستورهای اصلی این ایستگاه و ایستگاه های دیگر خواهد بود.
داوری درخاتمه با راه اندازی ایستگاه در آینده نزدیک اظهار امیدواری کرد که فعالیت های این ایستگاه باعث ارتقای سطح آگاهی شهروندان این محله و نیز در محدوده ی عملیاتی آن در محله های اطراف شود.
وی خاطر نشان کرد: ما درحال حاضردر تهران 130 ایستگاه آتش نشانی داریم و تقریبا هر ایستگاه آتش نشانی به طور متوسط حدود سه محله را پوشش می دهد بنا براین وجود یک ایستگاه در این محله می تواند محیط بزرگی ازمنطقه را تحت تاثیر خود قرار دهد.
عکس: روابط عمومی
1398/4/19 11:59:0
تعداد مشاهده:  1086
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد