11/14/2019 - پنجشنبه 23 آبان 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
چگونه در مساجد، حسینیه‌ها و تکایا، عزاداری ایمن داشته باشیم؟
printخطر، زیر سقف پارچه ای
image
علاقه مردم کشورمان به سالار شهیدان باعث شده تا بر اساس آمار هر سال، تعداد تکایا و هیات های عزاداری در ماه محرم بیشتر شود. نبود نیروی متخصص در راه اندازی این مراکز مذهبی هم به طور طبیعی آمار خطرات مرتبط با ایمنی را بیش از پیش می کند و همه این ها باعث شده تا در آستانه فرا رسیدن ماه عزاداری برای سید و سالار شهیدان، سازمان آتش نشانی دغدغه های بزرگی به نام سلامت و ایمنی سیاه پوشان عزادار را داشته باشد.
بازدید از تکایا و هیات ها و ارائه راهکارهای ایمنی از جمله برنامه های این سازمان از ابتدای شهریور ماه است که جزییات آن را در گفت و گوی معاون عملیات سازمان آتش نشانی با سایت 125 مشاهده خواهید کرد اما در این قسمت از «زندگی ایمن» قصد داریم تا برخی نکات ساده مرتبط با حوزه ایمنی را به اطلاع شما برسانیم تا با اجرای آن، حادثه ای در این شب های گرانقدر برای شما رخ ندهد. لازم به ذکر است، در این ایام، خدمت گذاران خود در سازمان آتش نشانی را از دعای خیر محروم نکنید و ملتمس دعا برای شادی روح شهدای آتش نشان هم هستیم.

1- محل تجمع عزاداران باید دارای تعداد خروجی مناسب با عرض کافی باشد و درب های خروج نیز باید موافق خروج نصب شوند. لازم به ذکر است هیچ یک از درب های خروج نباید مسدود باشند و مسیرهای خروج عاری از هرگونه کالا، لوازم و تجهیزاتی باشد که سبب مسدود شدن و یا کاهش عرض مسیرخروج می شود.
2- محل برپایی تکایا و ایستگاه صلواتی نباید سبب مسدود شدن و یا کاهش عرض معبرعمومی شده و دسترسی سریع نیروهای آتش نشانی را مختل نماید. درصورت برپایی تکایا و ایستگاه صلواتی در معبر عمومی با رعایت شرط ذکرشده، باید با علائم هشداردهنده مناسب(نورتاب) به منظور جلوگیری از برخورد وسایل نقلیه و همچنین شهروندان، مشخص شوند.
3- در مواقعی که نیاز است هنگام عزاداری، روشنایی ها قطع شود، حتمأ روشنایی های سردر معابر، خروج از تکایا و راههای منتهی به خروج، روشن باشند به نحوی که معابرخروج، کاملأ مشخص و قابل رویت باشند.
4- رعایت فاصله مناسب کنتور برق، کابل های برق، اتصالات، ادوات و تجهیزات الکتریکی از لوازم و مواد قابل اشتعال مانند پرده، پرچم، فرش، تابلو و... الزامی است.
5- هر یک از دستگاهها و ادوات برقی باید دارای یک پریز مختص به خود باشد و از اخذ انشعابات متعدد از یک پریز خودداری شود. تاکید می شود به هیچ عنوان سیم یا کابل برق از زیر فرش عبور داده نشود.
6- به منظور حفظ جان و تاًمین ایمنی، ورودی مدار برق باید به کلید محافظ جان مجهز شود.
7-فیوزهای برق باید استاندارد باشد و به هیچ وجه از فیوزهای تقویت شده و غیر استاندارد استفاده نشود. تاکید می شود بکارگیری فیوزهای تقویت شده و غیر استاندارد مطلقاً ممنوع است.
8 - استفاده از لامپ های برق با توان بالا و بدون حباب و حفاظ ممنوع است.
9- قبل از استفاده از وسایل گرمازا، از استاندارد و سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود.
10-استفاده از بخاری های نفتی، بخاری های کارگاهی، بخاری های بدون دودکش، بخاری های هیزم سوز، بخاری های شعله باز و بدون حفاظ و امثال موارد اشاره شده ممنوع است.
11- عبور دادن دودکش بخاری ها از سقف های برزنتی و یا مصالح قابل اشتعال ممنوع است.
12- در اخذ انشعاب از لوله کشی گاز حتمأ از شیلنگهای فشار قوی مخصوص و بست مناسب استفاده شود(حداکثر طول شیلنگ 1.5 متر است).
13- رعایت حداقل یک متر فاصله بین وسایل گرمازا و لوازم قابل اشتعال(پشتی-فرش-پرچم و...) الزامی است.
14- مکان طبخ غذا در موقعیت مناسب و دور از محیط تجمع عزاداران، مسیر عبور و مرور افراد و محل پارک خودروها انتخاب شود.
15- مکان طبخ غذا باید دارای خروج اضطراری با عرض کافی و شرایط مناسب باشد.
16- برای طبخ غذا با استفاده از وسایل گازسوز خصوصاً گازمایع حتمأ از رگلاتورهای فشارقوی و مناسب بهره گیری شود.
17- در کلیه قسمت ها به ویژه محل طبخ غذا باید به تعداد کافی خاموش کننده مناسب نصب شود.
18– درصورتی که دسته عزاداری با همراه داشتن موتوربرق اقدام به اقامه عزا می نماید نصب یک دستگاه خاموش کننده مجاور دستگاه موتوربرق الزامی است.
19- درصورتی که از هیزم برای پخت و پز استفاده می شود حتمأ باید آب کافی و حداقل یک شیلنگ برای اطفاء آتش سوزی های احتمالی پیش بینی شود.
20- از ورود کودکان و سالخوردگان به قسمت طبخ غذا خودداری شود.
21- نگهداری مواد نفتی و مایعات قابل اشتعال داخل مساجد، حسینیه ها، تکایا و محل طبخ غذا ممنوع است.
22- در صورت نیاز به نگهداری سیلندرهای گاز، مکان مناسب خارج از فضای عمومی در نظر گرفته شود.
23- قبل از برگزاری مراسم، شبکه برق، لوازم الکتریکی و تجهیزات گرمازا، مورد بازرسی متخصصین قرار گیرد.
24- در فضاهای محصور(بناهای دائم و یا سازه موقت)که امکان استراحت وجود دارد چنانچه برای گرم كردن و یا طبخ غذا از سوخت های فسیلی استفاده می شود، نصب سیستم هشدار دهنده مونو اكسید كربن الزامی است.
25- استعمال دخانیات در مساجد، حسینیه ها و تکایا ممنوع است.
26 – با توجه به نقش مهم آموزش در ارتقاء سطح ایمنی و ایجاد آمادگی در برابر حریق و حوادث احتمالی، ضروری است هیئت امناء، مسئولین و کارکنان مساجد، تکایا، حسینیه ها و مراکز مذهبی با مراجعه به نزدیک ترین ایستگاه آتش نشانی، مسائل ایمنی و نحوه مقابله با حریق ها و حوادث را آموزش ببینند.
ضروری است مسیرهای عمومی و امدادرسانی به شهروندان در هر نقطه از شهر، در روزهای عزاداری و برگزاری مراسم های خاص کاملا باز بوده و در صورت مشاهده ماشین های امدادی به خصوص آتش نشانی نهایت همکاری پیرامون بازگشایی مسیر اعمال شود.
1398/6/7 10:12:0
تعداد مشاهده:  4904
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد