12/12/2019 - پنجشنبه 21 آذر 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
تسلط یک آتش نشان بر دانش کمک های اولیه در نجات جان مصدوم موثر است
پزشک معتمد سازمان آتش نشانی تاکید کرد:
printتسلط یک آتش نشان بر دانش کمک های اولیه در نجات جان مصدوم موثر است
image
مسمومیت با گاز مونوکسید کربن یکی از مرگبارترین انواع مسمومیت‌ها است که به عنوان مرگ خاموش از آن یاد می‌شود.
‏همه ساله با شروع فصل سرما نگرانی سازمان های امدادی مانند سازمان آتش نشانی، اورژانس، هلال احمر و.. برای حفظ سلامت هموطنان و پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در استفاده از وسایل گرما زا بیش از پیش می شود.
بر این اساس سال‌‌ هاست که عنوان جدیدی در«مرگ ‌و میر ایرانیان» مطرح شده است و نام آن را «مرگ خاموش» یا مرگ توسط «قاتل نامرئی» گذاشته‌ اند. متأسفانه تعدادی از شهروندان به «توصیه‌ های ایمنی» در باره نصب صحیح «لوله‌ های انتقال گاز»، «عدم نصب بخاری‌ های گازسوز» در محل‌ های خطرناک مانند حمام‌ ها و دیگر توصیه‌ ها توجه نمی ‌کنند و با آغاز فصل سرما شاهد افزایش نگران‌ کننده مرگ‌ و میر‌های این چنینی هستیم.
با توجه به علائم متعدد مسمومیت با گاز مونواکسید کربن و حضور آتش نشانان در محل حادثه بر آن شدیم تا در گفتگو با دکتر شهرام فیضی "پزشك معتمد سازمان آتش نشانی "درباره علائم و اقدامات لازم یک آتش نشان در هنگام مواجه با یک فرد مسموم با گاز مونواکسید کربن، اطلاعات لازم را کسب و انتشار دهیم.
دکتر فیضی درباره مهم ترین علامت مسمومیت فرد با گاز مونواکسید کربن تصریح کرد: زمانی که یک آتش نشان با یک فرد مشکوک به مسمومیت با گاز مونواکسید کربن روبرو می شود باید علائم را بررسی نماید.
وی ادامه داد: مهم ترین علامت مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن کاهش سطح هوشیاری و در اکثر موارد بیهوشی است که آتش نشان بی درنگ باید عوامل مختلف محیط را بررسی نماید و اگر با روشن بودن بخاری، وصل نبودن دودکش و قرار داشتن یک لوله بخاری در آب و...روبرو شد، باید به وجود گاز مونواکسید کربن در محیط شک کند.
وی با اشاره به عدم پاسخ دهی مناسب فرد مسموم به سئوالات آتش نشان افزود: اختلال بینایی، سردرد، گیجی و خواب آلودگی از علائم تماس طولانی با گاز مونوکسیدکربن است. فرد در تماس طولانی با مونوکسید کربن، دچار تهوع، استفراغ و تپش قلب می شود.
دکتر فیضی اقدامات اولیه یک آتش نشان برای یاری رساندن به فرد مسموم را این چنین برشمرد: در وهله ی اول باید وی را از محیط خارج کرد یعنی باید به فضای خارج از محل حادثه و در محیط باز مانند حیاط و در جایی بدون سقف انتقال داد. ممکن است سئوال پیش بیاید که با وجود گاز مونواکسید کربن آیا احتمال مسمومیت آتش نشان در محل حادثه وجود دارد یا خیر! پاسخ منفی است، زیرا معمولاً مسمومیت با گاز مونواکسید کربن به صورت تدریجی است و احتمال مسمومیت فوری برای آتش نشان وجود ندارد.
وی تصریح کرد: با توجه به تدریجی بودن مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن، آتش نشان فرصت دارد تا فرد مسموم را به صورت زنده، بیهوش یا از دنیا رفته را از محیط خارج کند و با توجه به مهارت آشنایی با کمک های اولیه و بررسی علائم حیاتی و تنفسی، اگر تنفس فرد جاری بود اجازه دهد در فضای باز خودش تنفس کند.
وی افزود: یک آتش نشان پس از اقدامات اولیه باید مراتب را به اورژانس اطلاع داده و در این مرحله درخواست نیروی کمکی نماید. نکته حائز اهمیت این است که اقدام به عمل تنفس مصنوعی در شرایطی که فرد دارای تنفس است ممنوع است! البته برخی پزشکان معتقدند تنفس دادن به فردی که تنفس ندارد و احتمال مسمومیت با گاز مونواکسید کربن را دارد آزاداست به این علت که گاز مونواکسید کربنی به دلیل تنفس مصنوعی، وارد ریه های آتش نشان خواهد شد ولی این مقدار نیز به اندازه ای نخواهد بود که فرد را مسموم کند، پس آتش نشان با آرامش می تواند اقدام به انجام تنفس مصنوعی نماید.
دکتر فیضی با اشاره به اهمیت تشخیص و مهارت آتش نشان نسبت به بررسی علائم حیاتی یک فرد مصدوم بیان کرد: دانستن اقدامات اولیه و تشخیص زنده بودن یا مرگ مصدوم، داشتن و یا نداشتن تنفس و.. از مهارت های لازم یک آتش نشان است و چنانچه فرد تنفس ندارد باید به وی تنفس مصنوعی داده شود و در اقدام آخر، نیروی امدادی و اورژانس که وارد محل حادثه می شود باید برای مصدوم اکسیژن تجویز نماید و البته اگر فرد تنفس ندارد نصب اکسیژن بی فایده خواهد بود.
وی با اشاره به مهمترین رخداد در بقا و حفظ حیات فرد مسموم به گاز مونواکسید کربن اظهار داشت: انتقال مسموم به بیمارستان و قرار گرفتن در زیر دستگاه تنفسی با فشار بالای اکسیژن مرحله ی بسیار مهمی است که پزشک متخصص که بر بالین بیمار حضور دارد تعداد، درصد اکسیژن و میزان فشار آن را برای بیمار تعیین می کند.
وی گفت: البته واکنش افراد مختلف نسبت به مسمومیت با گاز مونواکسید کربن متفاوت است و به هوش آمدن افراد نیز ممکن است از نیم ساعت تا سه ماه متغیر باشد و حتی بعد از به هوش آمدن و بازگشت به زندگی عادی نیز متفاوت خواهد بود زیرا در برخی مواد مشاهده شده فرد دچار کند ذهنی و یا خنگی شده و در دراز مدت تاثیر منفی بر روی مغز وی مانده باشد و البته همه این موارد غیرقابل پیش بینی است و ممکن است فرد به راحتی به زندگی عادی خود بازگشته و فاقد هر گونه علائم باشد.
دکتر فیضی با تاکید بر اصول امداد و نجات و آشنایی با فن تریاژ در آتش نشانان اذعان داشت: چنانچه آتش نشانان افرادی را در محیط مشکوک به انتشار گاز مونواکسیدکربن یافتند که همگی بیهوش بودند و احتمال مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن وجود داشت، باید با استفاده از فن تریاژ بتوانند تعداد مناسب افراد را نجات دهند و سپس جریان حادثه را به فرمانده مستقر و نیروهای کمکی دیگر اطلاع دهند و به همراه آنان مجدد به محل حادثه بازگشته و بقیه مصدومان را نیز نجات دهند.
وی درباره تعریف مختصری از تریاژ بیان کرد: تریاژ فنی است که آتش نشان در دوره های آموزشی آن را فرا گرفته و براساس دانسته ها، فرد مصدوم را انتخاب و به بیرون منتقل می کند و به عبارتی روش انتخابِ مصدوم برای کمک رساندن در شرایطی است که نیروی آتش نشان توانایی کمک رسانی به همه را نداشته باشد و این دانش در کلاس های کمک های اولیه به آتش نشانان آموزش داده می شود.
پزشک معتمد سازمان آتش نشانی با تعریف ساده ای از کمک های اولیه تاکید کرد: یادگیری درس کمک های اولیه بسیار حیاتی و مهم است و دانستن آن در دنیا باعث نجات جان افراد می شود و می تواند کمک شایانی به زنده نگه داشتن افراد خانواده و اطرافیان در هنگام بروز انواع سکته های قلبی و... شود زیرا در مواردی مشاهده شده که فرد دچار درد در قفسه سینه، تنگی نفس و.. است و فردی که مسلط به این دانش است می تواند راهنمایی های لازم را برای بیمار ارائه کند زیرا به طور مثال فردی که دچار سکته و توقف قلب شده است تنها 4 دقیقه فرصت است تا وی را بتوان از مرگ حتمی نجات داد بنابراین یادگیری فنون کمک های اولیه برای همگان ضروری است.
وی افزود: کمک های اولیه یعنی امدادرسانی و کمک به سلامتی و نجات انسان ها با دست خالی، هنری است که از دست کسی بر می آید که دانش و توان لازم را توام با یکدیگر داشته باشد.
دکتر شهرام فیضی در پایان، آمادگی خود را برای پاسخگویی به سئوالات پرسنل سازمان در خصوص علائم مسمومیت با گاز مونواکسید کربن و راههای پیشگیری از آن، و ارائه اطلاعات لازم در خصوص کمک های اولیه و فن تریاژ در سازمان آتش نشانی و هر گونه پرسش پزشکی با تماس تلفنی اعلام کرد.
1398/9/6 13:43:0
تعداد مشاهده:  1081
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد